Argumenty  |   Otázky  |   Komentáře  |   Odkazy  |   Libanon  |   E-mail


Odkazy
Odkazy na webové texty, které rozhodně stojí za přečtení

 • Britské listy: Americké základny: okinawská noční můra
  Podívejme se na situaci v zemi, kde s americkými základnami mají opravdu bohaté a dlouholeté zkušenosti. Japonské ostrovy Okinawa jsou místem, které po druhé světové válce okupovala americká armáda jako území pod americkou svrchovaností. Ačkoliv se správa ostrovů v roce 1972 vrátila pod vládu v Tokiu, Američané na ostrově zůstali a vybudovali zde celou řadu svých vojenských zařízení.

 • Britské listy: V Americe ostře kritizují Bushe
  Každý den vycházejí v amerických novinách další a další průzkumy veřejného mínění, které dokazují, jak nepopulární je nyní Bushova vláda. Knihkupectví jsou přeplněna protivládními bestsellery. Nejčtenější je Fiasko, od Thomase E. Rickse, o válce v Iráku. A nejsou to malá, politická knihkupectví: knihy 100 způsobů, jimiž Amerika znásilňuje svět, Jak přicházíme o demokracii...

 • Britské listy: Cizí protiraketová základna v Česku?
  Jak funguje protiraketová obrana? Autor textu - Ing. Stanislav Kaucký byl analytikem odboru komunikačních strategií a služeb Armády ČR, nyní působí jako redaktor nezávislého vojensko odborného měsíčníku ATM - Armády, technika, militaria

 • HN: Philip Coyle: Protiraketový deštník zatím není spolehlivý
  O systém protiraketové obrany, přezdívaný projekt Hvězdných válek, se v USA vedou ostré spory. Podle Philipa Coylea, který byl v letech 1994 až 2001 (za vlády demokrata Billa Clintona) náměstkem ministra obrany, je hlavním problémem jeho nespolehlivost. "Program už stál přes 100 miliard dolarů, ale stále není jasné, zda může poskytnout požadovanou ochranu," říká Coyle, který je nyní poradcem uznávaného Centra pro obranné informace.

 • Britské listy: České republice hrozí největší ztráta suverenity od roku 1968
  Nedávno se česká veřejnost dozvěděla, že vláda jedná o možnosti opět rozmístit armádu cizího státu na našem území. Je zvláštní, jak netečná je česká veřejnost v tak zásadní věci. Jedním z důvodů může ale být její nedostatečná a někdy zavádějící informovanost.

 • Britské listy: Referendum o americké základně potřebuje informace, ale pravdivé
  Představitelé všech pěti parlamentních stran se nakonec vyslovili pro referendum o možném umístění raketové základny USA v České republice. Stalo se tak v nedělním diskusním pořadu Václava Moravce, kde vystoupili všichni předsedové parlamentních klubů.

 • České noviny.cz: Zelení chtějí o základně USA jednat na úrovni NATO a EU
  Zelení nechtějí, aby na území Česka vznikla protiraketová základna Spojených států pouze na základě bilaterálních jednání. Do úvah o zapojení Česka či Polska do obranného systému USA by podle jejich názoru měly Spojené státy zahrnout i Severoatlantickou alianci a Evropskou unii.

 • České noviny.cz: Většina Čechů chce referendum o základně USA
  Většina obyvatel České republiky chce, aby se o případném umístění americké protiraketové základny na území Česka rozhodlo v referendu. Většina lidí také umístění základny v ČR odmítá. Zjistil to bleskový průzkum Střediska empirických výzkumů (STEM) pro Českou televizi, která o něm informovala.

 • Britské listy: Spojené státy Ameriky a blaho Česka
  Neuvěřitelně naivními myšlenkami prezentoval se dne 4. 8. 2006 politický komentátor deníku Právo, Jiří Hanák, ve svém článku na podporu umístění raketové základny Spojených států na území České republiky. Ve stati nazvané Čeští muzikanti úplně přesně předvádí to, co je dnes vlastní většině českých rychlokvašených novinářů - což je v případě dlouholetého žurnalisty obzvláště skličující poznání. Svůj komentář totiž sepsal evidentně bez jakéhokoliv pokusu se alespoň do střední hloubky seznámit s technickými i filozofickými aspekty, které by fungování protiraketové základny u nás provázely.

 • novinky.cz: Protiraketová základna USA by nepodléhala českým zákonům
  Pokud se Spojené státy rozhodnou vybudovat svou protiraketovou základnu na území České republiky, budou se muset Češi smířit s tím, že američtí vojáci nebudou podléhat českým, nýbrž americkým zákonům. O této podmínce, kterou Američané uplatňují i pro své základny v dalších zemích, napsal v úterý polský deník Rzeczpospolita.

 • Britské listy: Přátelství, bomba a občanská společnost
  Použití a personál případné základny by, jak už jsme zvyklí, bylo zcela mimo politickou, vojenskou a právní kontrolu českých orgánů. Takové rozhodnutí vkládá v budoucí napjaté mezinárodní situaci životy všech občanů zcela do moci „spojence“. Tím se má posílit svrchovanost státu a bezpečnost jeho obyvatel. Říkají to titíž činitelé, kteří dva roky vedli kritická jednání s cizí armádou – za zády svých občanů.

 • Britské listy: Bude Rusko reagovat na snahy USA o raketové základny v Evropě?
  Naši občané měli již od zrodu Československa vždy dobré vztahy k USA, jejichž vedení se v první světové válce zasloužilo o obnovu naší samostatnosti a v této tradici chceme všichni pokračovat. Ale to neznamená podporovat politiku, kterou nepovažujeme v souladu s našimi národními zájmy, či která by hrubě narušovala naše vztahy k jiným zemím, jež jsou též pro nás důležité, jako v tomto případě Rusko.

 • Chlapi sobě: NE Americké základně!
  Před volbami se o americké protiraketové základně mlčelo. Dotazy se přecházely nejasnými odpověďmi, zamlžujícími úsměvy. Souhlasnou odpověď poskytl Topolánek, striktně nesouhlasnou komunisté. Ostatní mlžili, mávali referendy nebo tím, že na tohle téma je času dost. Před měsícem bylo času dost, ale dnes je času málo.

 • Britské listy: 83% Čechů je hloupých – nechtějí americké protiraketové základny
  Co je vlastně ve hře? Občané celé České republiky, ať už přímí sousedé případné základny nebo lidé ze vzdálenějších oblastí, nechtějí podporovat arogantní válečnou politiku Spojených států amerických a jednoznačně odmítají výstavbu protiraketové základny.

 • Pět vojáků USA čelí obvinění ze znásilnění a vražd v Iráku
  Dalších pět amerických vojáků bylo v sobotu obviněno v souvislosti s případem znásilnění a vražd členů irácké rodiny. Přímo z účasti na těchto zločinech, spáchaných letos v březnu v Mahmúdíji nedaleko Bagdádu, byli obviněni čtyři vojáci.

 • MF dnes a ČTK: Američtí vojáci porušují zákony
  Americký pilot způsobil smrt 20 cestujících v Itálii (1998), znásilnění v Japonsku (2001)

 • Britské listy: Guardian o kontroverzním americkém plánu vybudovat protiraketovou základnu ve střední Evropě
  Americká vláda vyjednává s Polskem a s Českou republikou ohledně svého kontroverzního programu raketové obrany a chce umístit svou největší vojenskou obrannou základnu mimo americké území do střední Evropy, napsal britský list Guardian.

 • APS: Americká základny v Polsku
  Spojené státy jsou zemí, která má největší množství vojenských základen mimo své hranice. Asi 703 amerických vojenských základen krom toho, že se strukturálně i právně liší od kolonií, jsou územím bez jakékoliv kontroly a justičního dohledu státu, na jehož území se nachází. Po roce 1989 se Polsko, my a jiné postkomunistické státy zbavilo sovětských základen, které byly zdrojem nejen problémů politických, ale také společenských a ekologických.

 • Britské listy: Hvězdné války
  Zjištěný postup republikánské administrativy USA je velmi alarmujícím krokem, který může ovlivnit při obvyklém zjednodušeném pojetí zahraničně politických problémů celkové globální bezpečnostní prostředí, a to krajně negativním způsobem.

 • Britské listy: Brutální spinning České televize a "bezpečnostních" expertů
  Spinning je zpravidla velmi sofistikovaná PR operace, při které se při rozkrývání určité kauzy položí důraz na věci nepodstatné, tak aby se zakryl skutečný, závažný problém. České televizi se povedl spinning buldozerem.