Argumenty  |   Otázky  |   Komentáře  |   Odkazy  |   E-mail


Odkazy

Detox ve formě vražd a znásilnění

METRO 9. srpna 2006
Američtí vojáci, kteří usmrtili 14letou iráckou dívku, byli údajně pod psychickým tlakem, vlivem léků a alkoholu

VČERA SE v Bagdádu konalo předběžné stání, které má rozhodnout, zda bude pět vojáků obviněných ze násilnění a zabití čtrnáctileté dívky a celé její rodiny předáno k vojenskému soudu. Z vyšetřování vyplynulo, že vojáci se předmasakrem posilnili iráckou whisky s energy drinkem, chvíli hráli golf a pak se podle svých slov „vydali zabít pár Iráčanů“.

Zatím jediné přiznání
Hlavním podezřelým je vojín Steven Green,kterémuje dvacet jedna let. Mladík byl včera předveden před federální soud v americkém Kentucky. Vyšetřovatelé se domnívají, že mohl všechny vraždy spáchat sám. To ale rozhodně popírá voják z jeho čety. Ke svému podílu na vraždách se zatím přiznal jen třiadvacetiletý James Baker. V kauzeje také zapleten Anthony Yribe, který ale nefiguroval u samotné vraždy.

Alkohol, sirup a vražda
Vojáci, kteří pocházeli ze stejného pluku jako údajní pachatelé, včera vypověděli, že „životní podmínky v Iráku úplně zdrtily celou četu“, ve které společně s podezřelými sloužili. Z dalších výslechů vyplynulo, že vojáci byli často opilí nebo pod vlivem iráckého sirupu proti kašli, který působí na psychiku. Prý to byl způsob, jak si odpočinout od neustálého strachu o život, kterému byli vojáci vystaveni.

Tento případ vyvolal značný rozruch nejen v Iráku, ale i ve Spojených státech. Irácký premiér Nurí Málikí vyžaduje, aby se jeho vláda podílela na vyšetřování. Málikí chce také podle iráckých zákonů zbavit zadržené vojáky imunity před trestním stíháním, aby je poté mohly příslušné soudy zbavit jejich práva na život.