Argumenty  |   Otázky  |   Komentáře  |   Odkazy  |   Libanon  |   E-mail


Libanon
Události v Libanonu a jejich souvislosti

Pokud se domníváte, že válka v Libanonu je záležitostí jen mezi Izraelem a teroristickou skupinou Hizballáh, tak se krutě mýlíte. Za Izraelem stojí USA, které svého spojence podporují materiálně i v diplomatických kruzích. Válka v Libanonu přesně zapadá do americké plánu ovládnutí Blízkého východu. A základny v ČR mají za úkol "hrozit" Rusku před zapojením se do této války na straně jejich spojence - Sýrie. Po Iráku má na řadu přijít právě Sýrie a Írán. Za vším samozřejmě stojí ropa, kterou USA tak nutně potřebují...

 • Britské listy:Bilance války, která je hanbou světa
  Je tomu 28 dní, co organizace Hizbullah zajala dva izraelské vojáky, čímž vyvolala pozemní a letecký útok izraelské armády na Libanon. Během této doby bylo v Libanonu usmrceno 923 osob, dalších 75 se pohřešuje a předpokládá se, že jsou mrtví, bylo usmrceno 29 vojáků libanonské armády. 3293 Libanonců bylo zraněno. 45 procent mrtvých a raněných byly děti. 913 000 Libanonců muselo opustit své domovy (300 000 z nich jsou děti). 94 Izraelců bylo usmrceno a 1867 zraněno.

 • Britské listy:Realita války
  Názor izraelského listu Haaretz : Mizerná válka v Libanonu, která se stále více komplikuje, vznikla kvůli izraelské lačnosti po území. Ne proto, že by Izrael nyní bojoval o dobytí nové země, ale konec okupace může ukončit tuto zbytečnou válku. Kdyby Izrael zavčas vrátil Golanské výšiny a podepsal mírovou smlouvu se Sýrií, tato válka by pravděpodobně nevypukla.

 • METRO:Detox ve formě vražd a znásilnění
  Američtí vojáci, kteří usmrtili 14letou iráckou dívku, byli údajně pod psychickým tlakem, vlivem léků a alkoholu

 • Britské listy:Izraelští piloti "raději nebombardují"
  Nejméně dva izraelští piloti úmyslně minuli při bombardování civilní cíle v Libanonu. V izraelské armádě totiž vzniká znepokojení ohledně špatných výzvědných informací. Piloti jsou znepokojeni, že civilní cíle v Libanonu jsou chybně identifikovány jako vojenské cíle organizace Hizbollah.

 • Britské listy:Den násilí ohrozil mírovou iniciativu OSN"
  Libanon se pokusil, prostřednictvím Kataru, neúspěšně změnit návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Požadoval okamžité stažení izraelských vojsk ze svého území, zatímco podle rezoluce OSN mají Izraelci zůstat v Libanonu až do příchodu mezinárodních jednotek. Návrh rezoluce OSN také dovoluje Izraeli, aby pokračoval v Libanonu v "obranných operacích" i po uzavření příměří.

 • Britské listy:Nejpravděpodobnější výsledek roztáčení spirál násilí"
  Zatím co válka proti terorismu ve skutečnosti dosahuje zcela opačných výsledků – „demokratizace“ Afganistanu a Iráku demokracii oslabuje nejen v zemích středního východu, ale globálně, bombardování civilistů v Libanonu posiluje podporu „teroristických“ hnutí a organizací, ujišťují nás její vůdcové o naprostém opaku a současně zdůrazňují pouze dva možné výsledky – vítězství nebo porážku.

 • HN: Širín Ebadíová, Jody Williamsová: Cožpak se na to svět může jen tak dívat?
  Jako nositelky Nobelovy ceny míru užasle sledujeme, jak se konflikt v Libanonu a Izraeli vymyká kontrole a jak se veřejnost očividně přestává zajímat o humanitární krizi v Gaze. Neschopnost globálních vůdců vyřešit násilí, které zasahuje statisíce civilistů, je pro nás šokující.

 • Britské listy: Jakoby se stalo
  Podle serveru Answer Coalition se chystá 12. srpna ve Washingtonu mohutná demonstrace proti agresivní zahraniční politice USA a Izraele, přičemž se zřejmě protestní shromáždění a pochody uskuteční v dalších amerických městech a možná i městech dalších kontinentů. Demonstrace by měly upozornit na podobnost mezi Irákem, Palestinou a Libanonem: "Americká válka za účelem podmanění si strategicky významného území a kolonialní dominance na Středním Východě", čteme v prohlášení a postupně stále více Evropanů je ochotno se ztotožnit s hesly jako ZASTAVTE OKUPACI, NE ZPĚT KE KOLONIALISMU aj., stále více z nás si klade otázku: Proč?

 • Britské listy: Palestina, Libanon a Izrael: Složitý svět vzájemných nenávistí
  Stručně: Židovský stát neexistoval po dobu přibližně dvou tisíc let. Po druhé světové válce byl vytvořen současný Izrael. Umístěn byl na území tehdy končícího britského protektorátu s názvem British Mandate of Palestine. Toto území po několik set let obývali převážně Arabové (Palestinci), kteří dodnes považují veškerá území (Palestinu i Izrael) za svou domovinu.

 • Britské listy: Řekne nám konečně někdo, o co ve skutečnosti jde v Libanonu?
  Asi nikdo, komu ještě zbylo v mozku trochu soudnosti, nevěří tomu, že současná izraelská kampaň mohla být zahájena bez důkladné přípravy a bez podpory zvenčí. Otázkou je, komu a k čemu má posloužit.

 • Britské listy: Human Rights Watch: Izrael je zodpovědný za útok v Kaně
  Zodpovědnost za izraelské letecké údery, které zabily přinejmenším 54 civilistů ukrytých v domě v libanonské vesnici Kana, leží jednoznačně na izraelské armádě", uvádí prohlášení mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch vydané 30. července v Bejrútu

 • Britské listy: Válka není řešením
  Představa o tom, že lze zničit skupiny Hizballáh rozptýlené v prostoru a mezi obyvatelstvem pomocí leteckých útoků je strategie, která si vyžaduje ničení infrastruktury, vesnic a celých městských čtvrtí.

 • Britské listy: Izrael, Palestina, Blízký a střední východ
  Vyčerpávající seznam čláků Britských listů na dané téma.

 • Tiscali: AP: Američané zmasakrovali své spojence
  Co se před pár lety dělo v Afgánistánu? Jak "pracovala" US armáda ve prospěch svobody a demokracie? Starší články by se neměly házet do sběru - můžeme se z nich poučit do budoucna...

 • infoservis.net: Cukr a bič Guantanáma
  na jedné straně naprostá absence soukromí, výslechy, stres a nejistota. Na druhé straně dobrá strava a snesitelné podmínky pro ty, kteří se rozhodli spolupracovat s vyšetřovateli. Na právníka máte nárok, až když se přiznáte.

 • Britské listy: Hvězdné války
  Zjištěný postup republikánské administrativy USA je velmi alarmujícím krokem, který může ovlivnit při obvyklém zjednodušeném pojetí zahraničně politických problémů celkové globální bezpečnostní prostředí, a to krajně negativním způsobem.

 • Britské listy: Proč novináři pomáhají vládám lhát občanům?
  Jakým způsobem média ovlivňují veřejné mínění? Studie z Cardiffu například dokazuje, že 86 procent zpravodajských relací, které se během invaze do Iráku zmínily o zbraních hromadného ničení, "tvrdily, že Irák má takové zbraně", zatímco "pouze 14 procent reportáží poukázalo na pochybnosti, zda tyto zbraně existují a zda byly použity".

 • Britské listy: Zamyšlení nad filmem Fahrenheit 9/11
  Z údajů o amerických ztrátách v Iráku vyplývá, že 19% zabitých vojáků (k červeneci 2004) bylo ve věku 18-20 let. Mnozí z nich příliš mladí na to, aby si mohli koupit cigarety, pivo nebo panáka. A paradoxně i na to, aby mohli Moorův film Fahrenheit 9/11 vidět, protože v něm je násilí a hrubé výrazivo.

 • Britské listy: G. W. Bush - Syn hvězdných válek
  Žádné z teroristických akcí Bushův "program hvězdných válek" doposud nezabránil... Protože asymetrická válka se vyhrát nedá ani s použitím klimatologických či paprskových zbraní. Válka s rozzlobenými odvrženými či poníženými lidmi se totiž vyhrát nikdy nedá. Ani pod vedením syna hvězdných válek.